top of page
DSC_9029-21_edited.jpg
DSC_9035-26.jpg

Ireneusz Krosny

Nasz Bohater !

 

Wywołuje mnóstwo śmiechu i ma … magiczna moc !

 

Ireneusz Krosny -Rodowity Tyszanin

(ur. 31 marca 1968 w Tychach) – polski aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej.

Zaczynał w „Migresce”, a po kilku własnych  projektach założył „Teatr Jednego Mima”. Jego kariera nabrała tempa  w sezonie 1995/96 zdobyciem trzech Grand Prix na trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce. Prowadził warsztaty pantomimiczne w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i Wyższej Szkole Teatralnej w Wilnie. Jeździ po całym świecie ze swoją sztuka rozbawiania do łez zdobywając kolejne wyróżnienia Międzynarodowych Festiwali ( Europy, Rosji, Kanady, USA, Chin, Korei Południowej i Islandii, Chicago, Szwajcaria ).

Brał udział w kilkudziesięciu programach telewizyjnych na antenie TVP1, TVP2, Polsatu i TVN, a także telewizji zagranicznych.

Przyjaciel teatru i sztuki lokalnej. Wieloletnia znajomość z Teatrem Belfegor przerodziła się w w okresie izolacji w przyjażń. Nasz słynny Mim wziął czynny udział w tworzeniu hitowego spektaklu dla dzieci „Cyrkowy Świat Zwierząt” , który obejrzało już od zeszłego roku kilka tysięcy maluchów. Ponadto jak mówi Dyrektor Teatru Belfegor Sławomir Żukowski :” Irek miał ogromny wpływ na naszych aktorów, jego obycie sceniczne, kontakt z publicznością i cenne rady wyniosły moją kadrę na wyżyny możliwości. Praca z takim zawodowcem to sama przyjemność”.  Teatr Belfegor pomimo 35 lat tradycji nigdy nie miał swojego domu. Od dwóch lat trwały prace aranżacyjne , remontowe i organizacyjne, by aula dawnego budynku WSZINS mogła kojarzyć się mieszkańcom przede wszystkim  z siedzibą Teatru Belfegor. Wiele starań ku temu poczyniła również Spółka Śródmieście, właściciel budynku. Okazało się jednak, że Ireneusz Krosny ma również magiczne moce, które mogą pomóc. To on natchnął i zmotywował wszystkich zaangażowanych w ten projekt , by dawna aula uczelni mogła być sceną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a na widowni by mogli zasiadać mieszkańcy naszego miasta.

Jak mówi Paweł Janas Dyrektor Żłobków i Przedszkoli „Irek wiele razy bezinteresownie  ofiarował dzieciom swój czas i rozbawiał ich do łez. W projekcie aranżacji nowego domu dla Teatru Belfegor również się zaangażował zarysowując ogólny pomysł oraz wskazując wiele istotnych detali. Motywował budowniczych za każdym spotkaniem wierząc , że to się uda.” Ireneusz Krosny, człowiek który zamienił dawny „Wszins” w Teatr Belfegor.

bottom of page